„Cyberprzemoc” – spotkanie z Policjantami

9 marca, 2020 | Ważne wydarzenia

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI nt. CYBERPRZEMOCY i BEZPIECZEŃSTWA w SIECI

W poniedziałek 9 marca 2020 r., z inicjatywy szkoły, odbyło się spotkanie uczniów klasy Va PSP 10 z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji KM Policji w Radomiu – P. Dominikiem Krzciukiem i P. Przemysławem Kowalczykiem. Goście – eksperci d/s cyberprzemocy i bezpieczeństwa młodych ludzi
w Internecie – omawiali zagadnienia prawne, praktyczne i profilaktyczne, związane z korzystaniem przez młodzież z nowoczesnych form komunikacji i obecności w cyberprzestrzeni. Młodzież klasy V a uważnie słuchała, odpowiadała na pytania, uczestniczyła w dyskusji na temat zasad korzystania z dobrodziejstwa Internetu, ale też – granic bezpieczeństwa.  Znów w naszych zajęciach pojawił się wątek hejtowania – przemocy, która przeniosła się w świat wirtualnych kontaktów. Na szczęście mamy za sobą program: „Nie hejtuję – reaguję”; cieszymy się, że uczniowie klasy V a wykazali się dojrzałością postaw i  znajomością zasad reagowania na zjawisko hejtu.

Ciekawostką wydarzenia była emisja krótkiego filmu na temat zagrożeń dla wizerunku w sieci, związanych z obecnością młodych ludzi na portalach społecznościowych (jak FB, Twitter itp.) i refleksje, których dostarczył film. Jak się okazuje, młodzież, zakładając konta i zamieszczając nie do końca przemyślane wpisy lub prywatne materiały (np. zdjęcia) – nie tylko naraża siebie na kłopoty (działania oszustów, hejterów), ale również – problemy z przyszłym pracodawcą. Informacje o pracowniku, na zlecenie pracodawcy – zbierają bowiem specjaliści od rekrutacji, budując opinię o kandydacie do pracy na podstawie kont społecznościowych, które analizują. Wielu traci przez to szanse na pracę -przestrzegali Goście. I choć to dla uczniów klasy V dość odległa przyszłość,   jak było widać – niejedna osoba „pochyliła się” nad tematem, i  tego właśnie oczekiwaliśmy.

Serdecznie dziękujemy KM Policji za pomoc w działaniach profilaktycznych na rzecz młodzieży. Zapraszamy ponownie 🙂