Kampania ,,Nie hejtuję – reaguję” w naszej szkole

Styczeń 24th, 2020 | Ważne wydarzenia

PODSUMOWANIE KAMPANII „Nie hejtuję – reaguję” w naszej szkole

Internet jest pełen treści, które noszą znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy. Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Nie hejtuję – reaguję”, zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W kampanii szczególny nacisk położono na rolę świadka hejtu.

Do akcji przystąpiły klasy: Ia, Ib, IIa i Va, a koordynatorem przedsięwzięć była p. Anna Wierzchowska-Szymanek, szkolny psycholog. Działania zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym uczniowie uczestniczyli w zajęciach o tematyce cyberprzemocy i hejtu. Zajęcia warsztatowe pozwoliły uczniom na poznanie definicji hejtu (treści zostały dostosowane do wieku uczniów) oraz obejrzenie
i analizę filmów dostosowanych do ich poziomu (klasy I-III, IV-VI). Nasze dzieci dyskutowały, tworzyły listę zasad antyhejtowych, rozwijały i wzmacniały empatię wobec ofiar hejtu.  Każdy uczeń zna numer telefonu zaufania (116 111).  Równolegle z zajęciami dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie
z rodzicami uczniów nt. zjawiska hejtu oraz roli rodzica w reagowaniu na przypadki zidentyfikowania czy  doświadczania przemocy internetowej przez dzieci.

Druga część projektu polegała na udziale uczniów w ogólnopolskim konkursie na plakat. Plakaty zwrócić miały uwagę odbiorcy na rolę świadka hejtu i cyberprzemocy.  Dotarło do nas 26 prac (indywidualnych i zespołowych). Klasa Va przygotowała 8 plakatów, klasa IIa – 3, kl. Ia  – 13 plakatów, a Ib – 2. Nad organizacją całego przedsięwzięcia czuwały panie wychowawczynie: Anna Kalwarczyk, Monika Kaszuba, Ewa Kapusta i Emilia Spyra. Spośród otrzymanych plakatów wybraliśmy (zgodnie
z zasadami konkursu) 2 prace w kategorii: I-III (autorami prac są: Dawid Kiełczykowski oraz Alan Farkowskiz klasyIa) i 2 w kategorii: IV – VI (prace wspólne: Filip Piecuch i Antoni Szablewski oraz Magdalena Kowalczyk i Zuzanna Ogonkowska, z klasy Va). Plakaty te zgłoszono do etapu ogólnopolskiego konkursu i przesłano w postaci elektronicznej (foto) do organizatora w Warszawie.

Konkurs został szybko rozstrzygnięty. Oto lista zwycięzców: https://www.edukacja.fdds.pl/wyniki-konkursu-nie-hejtuje-rwaguje.htmloraz – zwycięskie plakaty:

– kategoria /klasy I-III: https://fdds.pl/wp-content/uploads/2019/12/I-miejsce-w-kategorii-1-3-Kacper-700×496.jpg

– kategoria / klasy IV-VI: https://fdds.pl/wp-content/uploads/2019/12/I-miejsce-w-kategorii-4-6-Malwina-700×496.jpg

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i rodzicom. I choć nasze plakaty nie wygrały – i tak WYGRALIŚMY: nasze dzieci HEJTOWANIU MÓWIĄ: NIE! Nie hejtują, a gdy będzie trzeba – zareagują.
Mamy przekonanie, że nasze dzieci i młodzież wiedzą jak sobie radzić z przemocą w sieci. I to był nasz wspólny cel.

Po rozstrzygnięciu konkursu zorganizowaliśmy wystawę plakatów, która do dziś jest chętnie oglądana i analizowana przez uczniów i rodziców. Jest na co popatrzeć i nad czym się pochylić. Zapraszamy do obejrzenia wspaniałych prac (patrz foto).

opr. Anna Kalwarczyk