Lekcja historii w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

16 listopada, 2017 | Aktualności

15 listopada 2017r. uczniowie PSP nr 10 w Radomiu już po raz trzeci w ramach realizacji edukacji patriotycznej zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Uczestnikami naszej wycieczki była młodzież gimnazjalna z klas trzecich. Wycieczka została zorganizowana we współpracy z Parafią Najświętszego Serca Jezusowego dzięki organizacji wyjazdu przez księdza Dariusza Laseczkę wraz z nauczycielką języka polskiego naszej szkoły Magdaleną Ślifirczyk. Opiekę nad młodzieżą sprawowały również panie: Monika Ludka, Ewelina Stachurska, Sylwia Garlińska, Izabela Zagrodnik oraz Emilia Spyra. Parafia ufundowała bilety wstępu młodzieży do muzeum.

Szkole zależało na tym, aby uczniowie odwiedzili miejsce i poznali historię księdza Bolesława Strzeleckiego, który należał do Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Błogosławiony ksiądz Bolesław Strzelecki urodził się 10 czerwca 1896r. w miejscowości Poniemoń na Suwalszczyźnie. Związał swoje życie kapłańskie z Radomiem. 5 kwietnia 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu (Nr obozowy 13002).  W obozie koncentracyjnym wypełniał dzieła miłosierdzia –  podtrzymywał współwięźniów na duchu  i  dzielił się z innymi swoimi racjami żywnościowymi. W obozie miał przezwisko „głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych. Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia kijem dębowym  przez vorarbeitera Nitasa zmarł w szpitalu obozowym 2 maja 1941 r. w wigilię Matki Bożej Królowej Polski. Zmarł w opinii świętości i męczeństwa, miał 45 lat. Ciało Błogosławionego Bolesława spalono w krematorium. Dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie  Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił księdza Bolesława  Błogosławionym –  w grupie 108 heroicznych świadków wiary, męczenników nazizmu.
   Młodzież w wieku 15 lat potrafi dostrzec rolę i odpowiedzialność jaka na niej spoczywa, by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń. To na młodzieży spoczywa obowiązek pamięci i zadumy nad miejscem ludzkiej kaźni. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, lekcją przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy.