,,Światowy Dzień Niewidomych”

Listopad 13th, 2019 | Biblioteka, Ważne wydarzenia

13 listopada obchodzimy Światowy Dzień Niewidomych. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych i słabowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją i chcą żyć tak jak wszyscy na świecie bez ograniczeń i fałszywej litości.

Z tej okazji 13 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 1b uczestniczyli w warsztatach poświęconych tej tematyce. Spotkanie zostało zorganizowane przez panie: Marzenę Chruścińską, Monikę Kaszubę i Anetę Zacharską. Podczas warsztatów uczniowie poznali biografię Louisa Braillea – twórcy pisma dla niewidomych, sposób pisania na specjalnej maszynie dla osób niewidomych, obejrzeli film ,,N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”. Ponadto uczniowie mieli za zadanie napisać swoje imię alfabetem Braillea. Następnie zapoznali się z przedmiotami z których korzystają niewidomi – laską, mapami, maszyną do pisania, które zostały specjalnie wypożyczone na warsztaty ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu. Dziękujemy za życzliwość i wypożyczenie panu Dyrektorowi ds. Dydaktycznych – Tomaszowi Łachutowi. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali próbkę pisma Braillea.

Zapraszamy do galerii naszych zdjęć!!!