Powstanie Warszawskie miało sens!

13 marca, 2018 | Ważne wydarzenia

     26 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował spotkani z cyklu „Powróćmy do przeszłości”. Po raz kolejny naszym gościem była pani Zofia Sztachelska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. 

1 sierpnia o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Ciocia Zosia pamięta, że wracała wtedy z działki. Na Żoliborzu spotkała kolegów, którzy nieśli w workach karabiny, granaty i butelki z benzyną. Zapasy broni gromadzili w pobliskiej piwnicy. Walki w tej dzielnicy Warszawy rozpoczęły się, gdy na placu Wilsona pojawił się niemiecki czołg. Było ciężko, brakowało broni, amunicji i jedzenia – wspomina Ciocia Zosia. Sytuację poprawiły zrzuty Amerykanów. Jednak silny wiatr powodował, że niecała żywność i broń trafiała do powstańców. Większość spadała na tereny zajęte przez wroga. W obronie Warszawy pomagała powstańcom ludność cywilna, która barykadowała i przekopywała ulice, ale także dawała im schronienie we własnych domach. Do walk włączali się także nieletni chłopcy, którzy byli kurierami roznoszącymi wiadomości. Ciocia Zosia pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki Armii Krajowej. Powstanie wspomina jako czas, głodu i cierpienia z dużą liczbą rannych i zabitych. Mówi jednak, że duch zwycięstwa wśród walczących był ogromny.
Dzisiaj wiemy, ze ich trud nie poszedł na marne. Powstanie Warszawskie miało sens. Dzięki niezłomnej postawie walczących możemy się dzisiaj cieszyć wolnością, własnym językiem i kulturą.

Wolontariat

Wolontariat